Світовий клімат перебуває у надзвичайному стані – генсек ООН
Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) б’є на сполох у зв’язку з триваючою зміною клімату.
Клімат «вийшов зі стану рівноваги сильніше, ніж будь-коли раніше», йдеться в оприлюдненій у понеділок, 24 березня, в Женеві доповіді організації про клімат у 2025 році.
Руйнівні зміни відбувалися протягом кількох десятиліть, але їхні шкідливі наслідки відчуватимуться ще сотні, а можливо, й тисячі років, зазначається в документі. «Світовий клімат перебуває у надзвичайному стані», – попередив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш. Земля досягає меж своїх можливостей, заявив він.
Доповідь підтверджує, що 2025 рік став другим або третім найспекотнішим від початку спостережень. Середньосвітова температура перевищила доіндустріальний рівень на 1,43 градуса Цельсія – трохи нижче порогу в 1,5 градуса, встановленого Паризькою угодою. Період із 2015 по 2025 рік став одинадцятьма найтеплішими роками за всю історію вимірювань.
Генеральна секретарка ВМО Селест Сауло попередила про наслідки дедалі екстремальніших погодних явищ. Хвилі спеки, лісові пожежі, посухи, шторми та повені забрали минулого року тисячі життів, зачепили мільйони людей і завдали економічних збитків на мільярди євро.
Концентрація трьох основних парникових газів – CO₂, метану та закису азоту – за даними окремих вимірювальних станцій продовжила зростати у 2025 році. Океани прогрілися до рекордних значень від початку вимірювань у 1960 році, причому темпи потепління прискорюються: швидкість нагрівання у 2005–2025 роках удвічі перевищила показник 1960–2005 років.
Танення льодовиків також тривало високими темпами. Площа арктичного морського льоду торік знизилася до мінімального або другого мінімального рівня від початку супутникових спостережень у 1979 році, антарктичного – до третього мінімуму після 2023 і 2024 років.
Уперше в доповіді наведено дані про енергетичний дисбаланс Землі – один із ключових кліматичних показників. Дисбаланс, що фіксує співвідношення поглиненої та відбитої Землею сонячної енергії, з 1960 року неухильно зростає і у 2025 році досяг рекордного рівня.
За даними ВМО, понад 91 відсоток надлишкового тепла поглинається світовим океаном, лише один відсоток припадає на нагрівання атмосфери та поверхні Землі, п’ять відсотків – на континентальні масиви суходолу.
Служба ЄС Copernicus оцінила 2025 рік як третій найтепліший від початку метеорологічних спостережень. Аналіз ВМО, штаб-квартира якої розташована в Женеві, ґрунтується, зокрема, на даних національних метеорологічних служб – цим пояснюються незначні розбіжності в оцінках.








Discussion about this post