США профінансували створення в Україні мобільних вогневих груп Нацгвардії та ДПСУ
Розробник БпЛА, командир спецпідрозділу ударних дронів «Білий орел» Валерій Боровик прокоментував інформацію про те, що США профінансували створення в Україні 800 мобільних вогневих груп Нацгвардії та Держприкордонслужби, які з початку 2024 року збили понад 200 російських безпілотників.
За його словами, такий результат є непоганим.
«Попробуйте збити дрон, який летить, а в тебе немає системи захоплення і супроводження цілі. І не тому, що умовно кажучи недозакупили чи ще щось, а, тому що світ не готувався до такого нашестя дронів. Тому ці системи ще в процесі або розробки, або адаптації, або масштабування. І то не всі вони гарно працюють. У світі, я кажу не про нас. Зрозумієте, коли сидить мобільна вогнева група, в неї є кулемет або інший засіб, яким можна збивати дрони, він в приціл цілиться на дрон. А якщо темінь, то це прожектора, як в Другу світову. Тобто збити дрон, умовно кажучи, такою кінетичною зброєю, яка знешкоджує не по системі штучного інтелекту захоплення цілі, чого немає ще або є в обмежених кількостях, це досить складно», – пояснив Боровик в інтерв’ю «Українському радіо».
Експерт додав, що кожен дрон має 50-60 кг вибухівки та може летіти до 200 км або ж навіть на більшу відстань. За словами розробника БпЛА, наразі ці вогневі групи можуть бути не такими ефективними, тому що «стеля» піднялася до 3 тисяч метрів.
«Плюс зараз вони ще іншу тактику застосовують – спершу йдуть вверху, потім швидко вниз і далі йдуть низом. Позавчора біля нас якраз пролітав такий «красивий» шахед. Тобто, якщо умовно кажучи на 200-500 метрах йде дрон, то тоді його можна збивати. Але не завжди ти можеш попасти в цю тактику. Тому, по-перше, той, хто коментує, той має попрацювати з цим. Якщо коментує той, хто працював, то нехай скаже, скільки він збив дронів. Є багаторівнева система протидії дронами і ракетам, вона не повністю в нас забезпечена засобами. Тому ці мобільні вогневі групи – це фактично «last miles» (остання миля – ред.)», – підкреслив Боровик.
Також експерт наголосив, що в такому випадку варто враховувати об’єкт, на якого здійснюється атака:
«Якщо це, наприклад серйозний інфраструктурний об’єкт, то там і ракети дорогі стоять тощо. А якщо це трансформаторна підстанція, якийсь енергетичний чи цивільний об’єкт, то там «остання миля» удару дронів – це йде захист кінетичний мобільними вогневими групами. Тому нормальний обсяг знешкодження».
Крім того, розробник БпЛА зауважив, що тактика застосування «шахедів» росіянами постійно змінюється, водночас українські військові також за цим слідкують.
«Дивимося, як спрацьовують наші засоби знешкодження, як вони адаптувалися до польотів, як змінюються маршрути прольотів, терміни, різні пори доби, в тому числі висоти. Тобто всі експериментують. І ясно, що всі ці тактики постійно будуть адаптуватися до систем протидії. Це війна, це типова історія», – підсумував експерт.
Discussion about this post