Українці можуть довести незаконність вручення повістки
Фото: УНІАН, Суспільне. Колаж: Pro Гроші
Якщо військовозобов'язаному виписали повістку на коліні й він її отримав, то такий документ оскаржити в суді неможливо. Однак є спосіб все ж не брати таку повістку, не порушивши законодавство про мобілізацію. Для цього потрібно знати про свої права.
Про таке розповів адвокат Роман Сімутін у своєму Telegram.
Він навів приклад, у який спосіб може вручатися повістка. Якщо людину зупинили на блокпосту, отримали її дані, виписали повістку і військовозобов'язаний розписався в її отриманні, то нічого довести не можна буде. Адже своїм підписом людина фактично погодиться з незаконним способом вручення.
Інша справа, якщо військовозобов'язаний відмовився отримувати таку повістку та обґрунтовано вказує на причини, серед яких можуть бути такі:
- особисті дані отримані у незаконний спосіб під час перевірки документів не уповноваженою особою;
- повістка старого зразка;
- відсутній номер розпорядження про ваш виклик;
- дані заповнювалися на коліні, при цьому у повістці стояв підпис начальника ТЦК, а заповнювалася вона невідомою особою.
Адвокат також наголосив, що у додатку 11 до постанови Кабміну №1487 від 30.12.2022 року розміщений зразок повістки з перерахованими даними, які мають бути у цьому документі.
Тобто у разі, якщо людині вручають повістку, виписану на коліні, то у жодному разі не можна ніде ставити підпис та брати таку повістку. Адвокат радить зафільмувати цей процес, що може стати доказом подальших неправомірних дій начальника ТЦК у вигляді винесення відносно військовозобов'язаного постанови та штрафу.
Як можуть відреагувати на це представники ТЦК
Сімутін вважає, що у такому випадку можуть бути три варіанти розвитку подій:
- Перший і щонайгірший. Вас можуть затримати. У такому разі не можна нічого підписувати, а слід вимагати зустрічі з адвокатом. Після виходу з ТЦК Сімутін радить звернутися до прокуратури та написати заяву про незаконне затримання.
- Другий варіант. Представник ТЦК складе акт про відмову від отримання повістки та запропонує підписати. У такому разі також не можна нічого підписувати. Після складання акту із залученням свідків відмови вас повинні відпустити, а через місяць-два дізнаєтеся про винесену щодо вас постанову, яку оскаржуєте в суді. Ось саме ці наслідки (постанову) ви й повинні оскаржувати. У цьому разі знадобиться відео, яке ви зняли на підтвердження того, що повістка вручалася незаконно.
- Третій варіант. Вас просто відпустять, бо ви змогли довести незаконність їх дій і зафіксували всю подію на відео.
При цьому адвокат нагадав, що конституційний обов’язок кожного українця – захищати Вітчизну. Але водночас державні органи повинні дотримуватися законодавства.
Раніше ми писали про те, чому ТЦК влаштовують "облави" на вулицях. Також ми розповідали, чи можуть мобілізувати студентів-дистанційників іноземного вишу.
Discussion about this post