Путін продовжує тримати Лукашенка як ексклюзивного союзника
Білоруський лідер Олександр Лукашенко зазвичай дякує російському Володимиру Путіну або просить його про послугу – будь то позика, дешевий газ, допомога в навігації протестів чи тактична ядерна зброя. Цього разу черевик на іншій нозі.
Про це пише Reuters.
У той час як повний масштаб ролі Лукашенка в розрядці збройного заколоту найманців Вагнера в суботу, спрямованого на повалення російського військового керівництва, залишається неясним, білоруський лідер, якого російські офіційні особи багато років висміювали як корисного, але непостійного та вимогливого партнера, зараз вшановує Росія.
Згідно з його власним наративом, саме Лукашенко та Путін відіграли головну роль у припиненні заколоту, який загрожував дестабілізувати найбільшу ядерну державу світу.
Зі слів Лукашенка – те, що він зробив досить детально у вівторок – саме він переконав лідера найманців-ізгоїв Євгена Пригожина під час телефонних переговорів припинити його заколот і порадив Путіну не «знищувати» Пригожина.
Лукашенко заявив: «…Було прийнято брутальне рішення знищити заколотників. Я запропонував Путіну не поспішати».
Не відразу зрозуміло, що ще може дати йому Москва, на яку Лукашенко покладається за дешеву енергію, щоб утримати на плаву економіку своєї країни в радянському стилі, і на чий апарат безпеки він покладається, щоб забезпечити своє власне політичне виживання в крайніх ситуаціях.
Але він принаймні купив собі більше політичних дивідентів, які він може перетворити на подальші фінансові та економічні поступки, коли настане відповідний час.
Лукашенко керує Білоруссю як останній диктатор Європи, за його власними словами, з 1994 року.
За словами його опонентів, багатьох із яких він ув’язнив або змусив втекти за кордон після гігантських протестів проти його правління у 2020 та 2021 роках, його дії щодо придушення заколоту, ймовірно, були спрямовані на самозбереження.
«Лукашенко не рятував Путіна. Він рятував себе. Він розумів, що якщо Пригожин дійде до Москви, він розвалиться першим», — сказав Reuters Франак Вячорка, головний радник білоруської опозиційної лідерки Світлани Тихановської.
«Лукашенко зараз настільки вразливий і настільки залежний від волі Путіна. Ймовірною винагородою є те, що Путін продовжуватиме тримати його як ексклюзивного союзника та підтримувати його фінансово та політично. В обмін на це він робитиме те, що хоче Путін».
Білорусь Лукашенка тісно пов’язана з Росією Путіна.
Москва використала білоруську територію для нападу на Україну з півночі на початку, як вона називає, своєї «спеціальної військової операції», розмістила тактичну ядерну зброю в Білорусі, над якою зберігає контроль, і розмістила там тисячі російських військових.
Лукашенко, який сказав, що в сазі немає героїв, включаючи його самого, визнав, наскільки тісно його власна доля та доля його країни в її нинішньому вигляді пов’язана з долею Путіна.
«Якби, не дай Бог, ця смута поширилася на всю Росію, а передумови для цього були величезні, наступними були б ми», — сказав він у вівторок.
«Якщо Росія розвалиться, ми всі опинимося під завалами».
РОСІЙСЬКЕ ВИЗНАННЯ
Державна дума Росії, нижня палата парламенту, відкрилася у вівторок вшануванням Лукашенка та Путіна та бурхливими оплесками.
Путін у своєму першому зверненні до нації після припинення заколоту подякував Лукашенку в понеділок увечері за «його внесок у мирне врегулювання ситуації».
Відомий російський державний телеведучий Володимир Соловйов заявив, що Лукашенко заслуговує бути Героєм Росії, а Дмитро Пєсков, прес-секретар Путіна, у вівторок назвав білоруського лідера «дуже досвідченим і мудрим державним діячем».
Вдома, де Лукашенко давно поставив свою стратегічно важливу країну, затиснуту між НАТО та Росією, як молодшого, але непохитно вірного брата Москві, його також вихваляли як рятівника Москви – хоча його власні жорстко контрольовані ЗМІ.
Незалежне білоруське ЗМІ «Зеркало», яке відстежувало висвітлення білоруського державного телебачення, цитувало ведучого Євгена Пустового, який заявив, що Мінськ стає «миротворцем слов’янської цивілізації».
Ще не впадає пил після драматичних вихідних, які поставили під сумнів уявлення багатьох людей про внутрішню політику та стабільність Росії.
Проте один прямий результат втручання Лукашенка очевидний: Пригожин, який спровокував заколот і протягом багатьох місяців був постійною колючкою в оці російського міністерства оборони, зараз живе в еміграції в Білорусі.
За ним можуть піти тисячі його бійців.
У вівторок Лукашенко заявив, що Білорусі не потрібно боятися присутності найманців, які можуть поділитися своїм бойовим досвідом з його армією. «Ми будемо пильно стежити за ними», – сказав він.
Критики вважають, що він міг імпортувати проблему.
«Лукашенко побудував історію про себе як про рятівника світу. Це буде працювати на його внутрішніх прихильників і аудиторію», – сказав радник опозиції Вячорка.
«Але в довгостроковій перспективі Лукашенко не знає, що робити з головорізами Пригожина».
Discussion about this post