Такі платіжні засоби з’явились в Україні на початку 1990-х років і пройшли значну еволюцію. Спочатку це був простий пластик із магнітною смугою, який дозволяв лише знімати готівку в банкоматах. Сьогодні ж це надійно захищений багатофункціональний платіжний інструмент, яким можна розраховуватися практично всюди. За три десятиліття картки стали невіддільною частиною повсякденного життя українців і наразі є найпопулярнішим банківським продуктом. Їх поділяють на два основні типи за формою обслуговування: дебетові та кредитні.
У цій статті ми зосередимось на особливостях дебетової платіжної картки, розглянемо її ключові характеристики та з’ясуємо чим вона відрізняється від кредитної.
Що таке Debit card?
Дебетова картка — це фінансовий інструмент, який дозволяє керувати власними коштами без доступу до кредитних ресурсів. По суті, це електронний аналог вашого гаманця, обмежений наявними на рахунку грошима. Вони часто використовуються для отримання таких регулярних надходжень, як зарплата, пенсія, стипендія чи соціальні виплати. Функціонал Debit card включає:
- Збереження фінансів.
- Зняття готівки.
- Оплату товарів і послуг у магазинах.
- Інтернет-покупки.
- Погашення комунальних та телекомунікаційних рахунків.
- Грошові перекази.
Деякі банки пропонують додаткову опцію — нарахування відсотків на залишок коштів на дебетову дохідну картку. Це дозволяє вам не лише оплачувати послуги, але й отримувати додатковий прибуток та примножувати заощадження.
У чому відмінності між дебетовою карткою та кредитною?
Незалежно від типу обслуговування, банківські карти мають схожий набір функцій, технічних характеристик і рівень безпеки. Всі вони підходять для розрахунків онлайн та офлайн, керування через інтернет-банкінг, підключення до цифрових гаманців, зняття готівки та здійснення переказів. Однак між дебетовими та кредитними картками є суттєві відмінності:
- Кредитний ліміт. Головна особливість кредитної картки — наявність позикових коштів. Це дає змогу робити великі покупки негайно, не чекаючи накопичення власних заощаджень. Дебетова не дає можливості отримати позику.
- Вартість обслуговування. Кредитні картки зазвичай мають менш вигідні тарифи на операції. Наприклад, зняття готівки або перекази з кредитних коштів часто супроводжуються значними комісіями. Натомість операції з власними коштами на дебетових картці зазвичай дешевші або безкоштовні.
На відміну від дебетової кредитну картку отримати складніше. Банки ретельно оцінюють кредитоспроможність клієнта, враховуючи його вік, соціальний статус, офіційний дохід та кредитну історію. Саме ці фактори впливають на рішення про видачу картки та розмір кредитного ліміту.