В Україні липнева індексація пенсій не компенсує інфляцію. Реальний прожитковий мінімум для пенсіонера вже вдвічі вищий за мінімальну пенсію. Війна загострила наявні проблеми у Пенсійному фонді і тепер для того, щоб зберегти пенсії, українцям доведеться назавжди відмовитись від зарплат у конвертах.

Про те, як підвищать пенсії в липні й чому це не допоможе, повідомили у матеріалі OBOZREVATEL.

Як і кому підвищать пенсії?

Подальше підвищення пов’язане з перерахунком прожиткового мінімуму. Справа в тому, що за законом українці не можуть отримувати пенсії менше ніж 1 прожитковий мінімум і більше 10 прожиткових мінімумів. Окрім того, до цього показника прив’язані й надбавки за понаднормовий стаж.

Як підвищать виплати:

мінімальну пенсію з 1934 до 2027 грн;
максимальну пенсію з 19 340 до 20 270 грн;

надбавку за понаднормовий стаж – з 19,34 до 20,27 грн за рік.

Тобто якщо у червні ви отримали пенсію у розмірі 1934 грн (наприклад, вам не вистачало стажу), то після 1 липня зможете розраховувати вже на 2027 грн. Як завжди, більше пощастило «багатим» пенсіонерам. Для них підвищення становитиме вже 930 грн.

Чи вистачить грошей на індексацію?
Це питання залишається відкритим. Індексацію пенсій передбачено і бюджетом країни, і бюджетом Пенсійного фонду. Але вони розраховані без урахування повномасштабної війни, яка фактично позбавила бюджет левової частки надходжень.

У Мінсоцполітики OBOZREVATEL пояснили: індексацію ніхто не скасовував, вона має відбутися, проте щодо того, чи вистачить на неї грошей, поки ніхто не може відповісти. «Проводилося ж і під час війни березневе підвищення, перерахунок точно буде», – пояснили у відомстві.

І до повномасштабної війни ситуація із наповненням бюджету Пенсійного фонду була критичною. Почасти винна і сама влада: тіньова економіка розквітала, зарплати платили в конвертах, кількість фізосіб-підприємців зростала, а ось надходження до ПФУ – скорочувалися.

Пенсійна система, що діє в Україні, критично потребує реформування,і війна тільки загострила всі проблеми. Грошей фактично немає, а бюджет доводиться фінансувати за рахунок допомоги міжнародних партнерів.

Індексація не зарадить?
За ідеєю індексація пенсій має компенсувати зростання цін. Але у 2022-му це практично неможливо. Перше – вже у січні фактично прожитковий мінімум для пенсіонера складав 3,9 тис. грн. Як пояснила OBOZREVATEL вчена Лідія Ткаченко, цифра, яку використовують як прожитковий мінімум, «розрахункова», вона не відповідає реальним потребам на забезпечення мінімального рівня життя.

З урахуванням оціночної інфляції на 2022 рік у розмірі 20%, мінімальна пенсія цього року має становити 4680 грн. Тоді українці справді змогли б залишитися на рівні забезпечення мінімальних потреб. Проте мінімальну пенсію підвищать лише 1934 до 2027 грн. А це означає, що левова частка українців залишиться далеко за межею розрахункової бідності.

Предыдущая статьяНиколаевская областная станция переливания крови завтра, 15 июня, ждет доноров с группами крови І(-), III(+), III(-), IV(+) и IV(-)
Следующая статьяПопри постійну небезпеку всі комунальні служби Миколаєва працюють у штатному режимі

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь