Миколаївщина залишається одним із регіонів України, де продовжуються активні бойові дії у війні з росією. Близько 30 населених пунктів ще залишаються окупованими, поряд – лінія фронту з усіма небезпеками. Попри це, на більшій частині території області люди намагаються вести звичне життя – сіють хліб, допомагають армії і навіть готуються до відкриття курортного сезону.

Про те, чим живе сьогодні прифронтова область, кореспондент «Укрінформу» розпитала у голови Миколаївської обласної військової адміністрації Віталія Кіма.

Їжі, ліків, питної води вистачає, але є проблема з пальним

Пане Віталію, що для вас особисто було найважчим за ці понад два місяці повномасштабної війни, а що давалося відносно легко?

— Найлегше було працювати над розв’язанням численних проблем, а найважче – бачити смерті людей.

Як ви сьогодні оцінюєте безпекову ситуацію у Миколаєві?

— Обстрілів тепер менше, але вони є постійно, тому повної безпеки ми гарантувати не можемо, бо не можемо на це вплинути. Ми інформуємо населення, відновлюємо бомбосховища для цивільних. Але все залежить від типу обстрілів і наміру окупантів, тому загроза є постійною.

Чи є проблеми із забезпеченням мешканців області товарами першої необхідності, продуктами?

— Що стосується їжі, медикаментів і питної води, то це все є в достатній кількості. Але, як відомо, в місті Миколаєві поки що немає централізованого водопостачання, тому зараз працюємо над його відновленням. Маємо чіткий план, через кілька днів вийдемо з мером в інформаційний простір і поділимося своїми напрацюваннями. Є проблема з пальним. Це пов’язано з тим, що орки поперебивали нафтопроводи, але ситуація контрольована, шукатимемо резерви.

Яких збитків завдано інфраструктурі та житловим об’єктам області постійними обстрілами?

— Наразі в області зруйновано понад 3 тисячі цивільних об’єктів. Сьогодні об’єктивно порахувати збитки неможливо, бо ще тривають бої. Але за приблизними підрахунками вони вже становлять понад 150 мільярдів гривень.

Тим, хто хоче повернутися до Миколаєва, що ви порадите?

— Загрози є, не можу сказати, що безпечно. Але кожен обирає для себе, де жити: чи з певною загрозою у себе вдома, у своїх стінах, чи безпечно, але на чужині. Зараз у Миколаєві залишається приблизно 200 тисяч людей.

Чи очікуєте ви якихось провокацій збоку рф 9 травня?

— Якщо росіяни захочуть щось зробити, ми напоготові.

За останньою інформацією на території області залишається під тимчасовою окупацією понад 30 населених пунктів, включно з містечком Снігурівка. Яка там ситуація? Чи маєте ви з ними зв’язок?

Є зв’язок, але ситуація неоднорідна, а відрізняється у кожному населеному пункті. У деяких вона близька до гуманітарної катастрофи, бо там окупанти поводяться дуже погано – мародерять, п’ють, в інших — місцевих не чіпають.

А наскільки поширене мародерство в області, з огляду на те, що багато людей покинуло свої домівки? На початку війни мародерів ловили і прив’язували до стовпів… Зараз цього немає, та чи означає це, що їх стало менше?

По-перше, ті показові покарання стали певним уроком і випадків мародерства стало значно менше, по-друге, зараз у нас більше часу і ми караємо таких людей відповідно до закону — саджаємо до в’язниці.

Роботу адміністрації після удару відновили відразу, бо головне не приміщення, а люди

Як ви оцінюєте рівень патріотичності жителів Миколаївщини під час війни?

— Практично на всі 100 відсотків з цим усе добре. Наша область є монолітом з політичної точки зору. Незважаючи на приналежність до різних партій, ми всі працюємо на область і на Україну.

Час від часу ми бачимо інформацію про затримання на території нашого регіону зрадників і колаборантів. Таких багато?

— Якщо таких є, скажімо, 50 людей на 1,2 мільйона населення області, то це багато? Звичайно, ні. Окремі випадки.

Чи вдалося вам організувати роботу структурних підрозділів ОДА на новому місці після того, як ворожа ракета знищила приміщення, загинули і були поранені люди? Чи не злякалися і не розбіглися працівники?

— Роботу ми організували відразу ж після цієї трагічної події… Бо головне ж не приміщення, а люди. А вони всі на місцях. Зараз працює 70 відсотків від штатної чисельності.

За чотири місяці недовиконання бюджету області — лише 5 %

Ви не раз закликали бізнес повернутися і почати працювати. Чи почули вас і яка ситуація з наповненням бюджету станом на зараз?

— Я так відповім: бізнес хоче працювати, але йому дуже важко через низку причин – нестача обігових коштів, логістичні проблеми тощо. За підсумками чотирьох місяців недовиконання бюджету області становить всього приблизно 5 %. Хоча ми очікували, що падіння буде десь до 30-40%. Так, ми розуміємо, що це довго тривати не може. Але станом на сьогодні у нас є певний запас, і ми економимо ресурси, щоб можна було забезпечувати життєдіяльність області якомога довше.

З огляду на блокування портів, чи виходить хоч якось налагодити логістику експорту залізницею?

— На жаль, не вдається. Ворог зараз б’є по залізничній інфраструктурі. Тому ми не будемо відновлювати залізничне сполучення, щоб не провокувати.

Щодо аграрного сектору… Чи вдалося завершити сівбу ранніх зернових і чи змінилася структура посівів у зв’язку з тим, що в портах Миколаєва нині є багато торішнього збіжжя, яке не вдалося експортувати?

— Багато хто посіяв. Нині кожен фермер приймає рішення на власний розсуд, чи має він можливість виконати той чи інший обсяг робіт. Так, змінилася і структура, скажімо, посіяли менше кукурудзи у зв’язку з відсутністю вологи і таке інше. Зараз уряд розробляє програму, яка дасть змогу викупити у фермерів майбутній урожай, бо це теж дуже важливо.

Держава дала виробникам низку податкових пільг, зокрема і безвідсоткові кредити. Чи додало це оптимізму аграріям Миколаївщини?

— Так, це суттєва допомога для наших сільгоспвиробників. Багато хто користується кредитними програмами, зокрема, 5-7-9 та іншими.

Незабаром розпочнеться курортний сезон. Попри те, що неподалік тривають бойові дії, наша область теж планує підключитися до цього процесу. Як це можливо взагалі і які особливості цьогорічного сезону?

— На цей час мій профільний заступник Микола Марінов збирає інформацію в туроператорів ринку. Ті бази відпочинку, які мають закриті території, де є басейни, можуть працювати. У тих місцях, де є вихід до моря, зараз опрацьовується питання з військовими, наскільки це можливо і безпечно. Якщо пляжі і відкриються, то, швидше за все, там буде обмежена концентрація людей, всі ризики будуть враховані. Думаю, що сезон все ж відкриємо, ми до цього прагнемо, адже в наших миколаївських зонах відпочинку безпечніше, ніж у деяких містах.

Нині у суспільстві обговорюється питання щодо надання статусу учасників бойових дій медикам, залізничникам, комунальникам, робота яких зараз також пов’язана з ризиком. Яке ваше бачення цього?

— Це питання не до мене, а до Міністерства ветеранів, так, ми надали своє бачення з цього приводу. Але озвучувати його не можу, бо це рішення не мого рівня.

Російська влада хоче помазати кров’ю кримчан і мешканців Л/ДНР: їх відправляють на передову

В одному зі своїх відеозвернень у соцмережах ви сказали, що в росії назріває путч. Це ваша інсайдерська інформація?

— Ні, це публічна інформація, яку я аналізую. Невдоволення в росії зростає, і це всі бачать. Зараз російська влада хоче помазати кров’ю кримчан і мешканців Л/ДНР. Їх відправляють сотнями на передову, але вони не хочуть іти воювати. Зараз у них дуже багато вбитих і поранених… Їх риторика змінюється, в багатьох очі відкриваються…

Коли ви востаннє відпочивали?

— Вихідний був 1 травня. Я гасав на мотоциклі, смажив шашлик, гарно провів день.

Предыдущая статьяШамрай заявила, що від поранень після обстрілів окупантів в лікарнях Миколаєва померли 26 цивільних осіб
Следующая статьяВалентина Гайдаржи призначено заступником начальника Миколаївської ОВА

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь